Current MPs
 

Chief Ministers of India

 

About Chief Ministers

A Chief Minister is the elected leader (head of government) of a state of India.

The chief minister is the head of the state, (governor is the nominal head and does everything under the guidance of the chief minister) cabinet, and the leader of the state Legislature. By the Constitution of India, the chief minister is appointed by the Governor of the state.

The parliamentary system in India follows the Westminster system (Still follow UK system). Hence the chief ministers of the states are elected by the members of the legislature.

The people do not elect the head of the government; rather they elect their representatives only. In turn their representatives select the head of the government. But once the head of the government is elected, he or she enjoys almost exclusive executive powers. This is in contrast with the head of the state, the Governor, who is the ceremonial head of state.


 
Chief Ministers in India
 
 
Andhra Pradesh - N. Chandrababu Naidu

N. Chandrababu Naidu         Since : 08-06-2014

6618 days
( 2018 years 1 months.)  


Arunachal Pradesh - Pema Khandu

Pema Khandu         Since : 17-07-2016

6610 days
( 2017 years 13 months.)  


Assam - Sarbananda Sonowal

Sarbananda Sonowal         Since : 24-05-2016

6603 days
( 2017 years 12 months.)  


Bihar - Nitish Kumar

Nitish Kumar         Since : 24-11-2005

6603 days
( 2017 years 12 months.)  


Chhattisgarh - Raman Singh

Raman Singh         Since : 12-07-2003

6615 days
( 2018 years 1 months.)  


New Delhi - Aravind Kejriwal

Aravind Kejriwal         Since : 14-02-2015

6613 days
( 2017 years 13 months.)  


Goa - Manohar Parrikar

Manohar Parrikar         Since : 03-09-2012

Goa
6624 days
( 2018 years 1 months.)  


Gujarat - Vijay Rupani

Vijay Rupani         Since : 07-08-2016

6620 days
( 2018 years 1 months.)  


Haryana - Manohar Lal Khattar

Manohar Lal Khattar         Since : 26-10-2014

6601 days
( 2017 years 12 months.)  


Himachal Pradesh - Virbhadra Singh

Virbhadra Singh         Since : 25-12-2012

6602 days
( 2017 years 12 months.)  


Jammu and Kashmir - Smt. Mehbooba Mufti

Smt. Mehbooba Mufti         Since : 04-04-2016

6623 days
( 2018 years 1 months.)  


Jharkhand - Raghuvar Das

Raghuvar Das         Since : 28-12-2014

6599 days
( 2017 years 12 months.)  


Karnataka - Siddaramaiah

Siddaramaiah         Since : 13-05-2013

6614 days
( 2017 years 13 months.)  


Kerala - Pinarayi Vijayan

Pinarayi Vijayan         Since : 25-05-2016

6602 days
( 2017 years 12 months.)  


Madhya Pradesh - Shivraj Singh Chauhan

Shivraj Singh Chauhan         Since : 29-11-2005

6598 days
( 2017 years 12 months.)  


Maharashtra - Devendra Fadnavis

Devendra Fadnavis         Since : 31-10-2014

6596 days
( 2017 years 12 months.)  


Manipur - N. Biren Singh

N. Biren Singh         Since : 15-03-2017

6612 days
( 2017 years 13 months.)  


Meghalaya - Mukul Sangma

Mukul Sangma         Since : 20-04-2010

6607 days
( 2017 years 13 months.)  


Mizoram - Lal Thanhawla

Lal Thanhawla         Since : 12-07-2008

6615 days
( 2018 years 1 months.)  


Nagaland - T. R. Zeliang

T. R. Zeliang         Since : 19-07-2017

6608 days
( 2017 years 13 months.)  


Orissa - Naveen Patnaik

Naveen Patnaik         Since : 03-05-2000

6624 days
( 2018 years 1 months.)  


Pondicherry - V. Narayanasamy

V. Narayanasamy         Since : 06-06-2016

6621 days
( 2018 years 1 months.)  


Punjab - Amarinder Singh

Amarinder Singh         Since : 16-03-2017

6611 days
( 2017 years 13 months.)  


Rajasthan - Vasundhara Raje Scindia

Vasundhara Raje Scindia         Since : 13-12-2013

6614 days
( 2017 years 13 months.)  


Sikkim - Pawan Kumar Chamling

Pawan Kumar Chamling         Since : 12-12-1994

6615 days
( 2018 years 1 months.)  


Tamil Nadu - VK Edappadi K. Palaniswami

VK Edappadi K. Palaniswami         Since : 16-02-2017

6611 days
( 2017 years 13 months.)  


Tripura - Manik Sarkar

Manik Sarkar         Since : 03-11-1998

6624 days
( 2018 years 1 months.)  


Uttarakhand - Trivendra Singh Rawat

Trivendra Singh Rawat         Since : 18-03-2017

6609 days
( 2017 years 13 months.)  


Uttar Pradesh - Yogi Adityanath

Yogi Adityanath         Since : 19-03-2017

6608 days
( 2017 years 13 months.)  


West Bengal - Mamata Banerjee

Mamata Banerjee         Since : 20-05-2011

6607 days
( 2017 years 13 months.)  


Telangana - K. Chandrashekar Rao

K. Chandrashekar Rao         Since : 26-06-2014

6601 days
( 2017 years 12 months.)  


Andaman and Nicobar Islands - Bhopinder Singh

Bhopinder Singh         Since : 29/12/2006

4041 days
( 11 years 0 months.)  


Chandigarh - Shivraj Patil

Shivraj Patil         Since : 22/01/2010

2921 days
( 7 years 11 months.)  


Dadra and Nagar Haveli - B S Bhalla

B S Bhalla         Since : 28/08/2012

1972 days
( 5 years 4 months.)  


Daman and Diu - B S Bhalla

B S Bhalla         Since : 28/08/2012

1972 days
( 5 years 4 months.)  


Lakshadweep - H Rajesh Prasad

H Rajesh Prasad         Since : 07/11/2012

1901 days
( 5 years 2 months.)